Printer Friendly Version
2005 Winners


BENCHMARK

1967 Terry Michaelis Quincy, OH
1967 Richard T. McKeever Huntertown, IN
1968 Jeff M. Brown West Grove, PA
1971 Edward Foss Roanoke, IN
1981 Patrick Hughes Florissant, MO
1982 Richard Foster New Castle, IN
1985 Rick Dierdorff Sandwich, IL
CERTIFICATION AWARD

1953 John Salvio Whitestone, NY Gold
1954 Keith Busse Fort Wayne, IN Gold
1954 George "Ziggy" Forman Industry, ME Gold
1954 Paul  & Nancy Mazut Lee, MA Gold
1955 Paul C. Catinella Gwynedd, PA Silver
1955 Ryan W. Peck Ada, MI Silver
1955 Ralph B. Ridge Castle Rock, CO Gold
1956 Keith Busse Fort Wayne, IN Gold
1956 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1956 James R. Sandlin Ortonville, MI Silver
1957 John Leone Marietta, GA Gold
1957 C. Richard Panico Brookfield, IL Gold
1957 Joseph L. Szeidel Troy, MI Gold
1957 Richard E. Verba Elmhurst, IL Silver
1957 C. D. Weidman Eagle Rock, VA Gold
1957 Bruce F. Wilcox Southampton, NY Gold
1958 Tom Dellamalva Pittston, PA Silver
1958 Richard W. Downs Clarksville, TN Gold
1958 Robert H. Gardner Vermontville, MI Silver
1958 Donald S. Harbron Midland, MI Gold
1958 C.A. & Peggy Smith Collins, MO Silver
1958 Jane L. & Harry M. Snow III New London, NH Gold
1959 Jerry Cosler Lebanon, IN Gold
1959 Gordon G. Kohl Randolph, WI Gold
1959 Ann & Steve Schielke Plymouth, WI Gold
1961 James A. Anderson East Dundee, IL Bronze
1961 Bruce Durant Cottage Grove, MN Silver
1961 Dennis M. Sagamang Middletown, RI Gold
1962 Mike Hicks Davie, FL Gold
1962 Brian Seybert Indianapolis, IN Gold
1962 Randy & Patrice Simpson Prior Lake, MN Gold
1962 Richard Yirikian Winchester, MA Gold
1963 Michael R. Bogan Erie, CO Gold
1963 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1963 Lynn Haas Ft. Myers, FL Silver
1963 Jerry Harding Alexandria, VA Gold
1963 Ronald Mulholland San Antonio, TX Gold
1963 Ronnie Steinman Waterford, CT Gold
1964 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1964 Andrew Cabral North Reading, MA Gold
1964 Randy Kuhlman Maquoketa, IA Silver
1964 Dave & Sherry Shoot Findlay, IL Bronze
1965 Ted L. Cecil Greenfield, IN Gold
1965 James D. Genovese Akron, OH Silver
1965 Lynn Haas Ft. Myers, FL Gold
1965 John E. Harp Springfield, MO Gold
1965 David Hauser Pea Ridge, AR Silver
1965 Richard Lyon Spring, TX Gold
1965 Lisa McCoy Springfield, MO Bronze
1965 Ernest Sims Corpus Christi, TX Gold
1965 Mitch Stamos Orefield, PA Gold
1965 Edward Styczynski Brick, NJ Gold
1966 George Birakowski Tuckahoe, NY Gold
1966 Chris Bondy Essex, Ontario Canada Silver
1966 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1966 Terry Michaelis Napoleon, OH Gold
1966 William Morrison Kenilworth, IL Silver
1966 Dominic F. Presty Eads, TN Gold
1966 Larry Schab Wheaton, IL Gold
1966 Bobby Shepherd Rochester, IN Gold
1966 Jeffery V. Zarth Stoughton, WI Gold
1967 John and Michael Birkeland White Bear Lake, MN Gold
1967 David Borror Dublin, OH Gold
1967 Steve A. Bramati Deer Park, IL Gold
1967 Keith Burmeister Maumee, OH Gold
1967 Gary W. Cox Baton Rouge, LA Silver
1967 Michael R. DiFate Stamford, CT Gold
1967 Larry Fallat Canton, MI Gold
1967 James Greve Miami, FL Gold
1967 Richard T. McKeever Huntertown, IN Gold
1967 Dal H. & Judee Metzger Peru, IN Gold
1967 Terry Michaelis Quincy, OH Gold
1967 Ray Norvell Las Vegas, NV Gold
1967 Stephen D. Sales Overland Park, KS Gold
1967 Gregory & Justin Stenger Tomball, TX Gold
1967 Thomas A. Tucker Mentone, IN Silver
1967 Walt Weems Cooksville, MD Gold
1967 Daniel Young Bethlehem, PA Gold
1967 Gary Zawacki Ridgefield, CT Gold
1967 Joan Zawacki Ridgefield, CT Gold
1968 James Anderson East Dundee, IL Silver
1968 Jeff M. Brown West Grove, PA Gold
1968 Keith Busse Fort Wayne, IN Gold
1968 Christopher Piscitello Dallas, TX Gold
1969 Bill Brackin Liberty, OH Gold
1969 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1969 Sam Borrell / John Cirullo Tallmadge, OH Gold
1969 Anthony G. & Joan Douso, Jr. Glen Head, NY Silver
1969 Samuel J. Libman Oak Lawn, IL Gold
1969 John Sloane Feeding Hills, MA Gold
1970 Jack Gillette Lake George, NY Silver
1971 Edward Foss Roanoke, IN Gold
1973 David & Barbara Franzmann Deltona, FL Bronze
1976 Ronald C. Kaminski Warren, MI Silver
1978 Robert Parshall Mattawan, MI Silver
1978 Sara & Arthur Thompson New Lenox, IL Gold
1979 Keith Busse Fort Wayne, IN Silver
1979 Mark Mills Cary, IL Gold
1981 Patrick Hughes Florissant, MO Gold
1982 Johnny D. Biffle Murfreesboro, TN Gold
1982 Richard Foster New Castle, IN Gold
1982 Michael Lee Harner Toledo, OH Gold
1982 Daniel M. Przislicki Bartlett, IL Gold
1985 Rick Dierdorff Sandwich, IL Gold
1985 Todd Gagliano Barrington, IL Gold
1987 David M. Hmura Homer Glen, IL Gold
1990 Thomas & Pamela Valnoha Round Lake Beach, IL Gold
1991 Larry E. Jones Talbott, TN Gold
1993 Tom Kreutzer Peru, IN Gold
1993 Gary & Geneva Mitchell Paris, KY Gold
1993 Marisa & Steven F. Padrta Schaumburg, IL Gold
1994 Michael Bianco Chicago, IL Gold
1996 Karen S. McMillen Bella Vista, AR Gold
2001 Marla J. Adorno Bartlett, IL Gold
2003 Mark & MaryAnn Marek Canton, MI Gold
2004 Ronald B. Warnat Howell, MI Gold
2005 Bill Collopy Wheeling, IL Gold
SURVIVOR AWARD

1959 Russell E. Prescott Kingston, NH Survivor
1962 Joseph Judd Plainfield, IL Survivor
1963 Sean Bransky St. Charles, IL Survivor
1963 Thomas R. Hankinson North Wales, PA Survivor
1963 Chick & Nina Kocourek Monee, IL Survivor
1963 James G. Thornton Crete, IL Survivor
1964 Barry A. Brody Plainfield, IL Survivor
1964 David A. Stinnett Tinley Park, IL Participant
1966 Chris Bondy Essex, Ontario Canada Survivor
1966 John K. Parker Edwardsville, IL Survivor
1966 Bill Skinner Bear, DE Survivor
1967 Gary W. Cox Baton Rouge, LA Survivor
1967 Charles Frazer, Jr. Selma, AL Survivor
1967 Stephen & Kristin Hanson Apple Valley, MN Survivor
1967 Richard T. McKeever Huntertown, IN Survivor
1967 Terry Michaelis Quincy, OH Survivor
1967 Leslie J. Peterson Ovid, CO Survivor
1968 Jeff M. Brown West Grove, PA Survivor
1968 Chris & Lynda Jacobs Elburn, IL Participant
1969 Bill Brackin Liberty, OH Survivor
1969 Mark Brooks Islamorada, FL Survivor
1969 Sam Borrell / John Cirullo Tallmadge, OH Survivor
1969 Joan & Anthony G. Douso, Jr. Glen Head, NY Survivor
1969 Timothy Schuetz Waukesha, WI Survivor
1969 John Sloane Feeding Hills, MA Survivor
1970 Jim Link Victoria, IL Survivor
1970 Carla McConnell & Bill Sprinkle Plano, IL Survivor
1971 Edward Foss Roanoke, IN Survivor
1971 Margaret Frankowski Hartland, WI Survivor
1971 Rob Knight Clinton, OH Survivor
1975 Les J. Larson Joliet, IL Survivor
1976 Ronald C. Kaminski Warren, MI Survivor
1976 Jon Simonar New Franken, WI Survivor
1977 Robert L. Haywood Greensboro, NC Survivor
1977 Frank W. Murphy Chicago, IL Survivor
1978 Ted Pacha Iowa City, IA Survivor
1978 Robert Parshall Mattawan, MI Survivor
1978 Jeff & Susan VanDam Richland, MI Survivor
1979 Mark Mills Cary, IL Survivor
1981 Patrick T. Hughes Florissant, MO Survivor
1982 Hugh & Darla Benz Batesville, IN Survivor
1982 Richard Foster New Castle, IN Survivor
1984 John O. Cunningham New Lenox, IL Survivor
1984 James F. Hoelscher Olympia Fields, IL Survivor
1985 Rick Dierdorff Sandwich, IL Survivor
1985 Frank H. Jarke Roselle, IL Survivor
1985 Richard Weber Oak Lawn, IL Survivor


TITLE / LOCATION:
http://www.BloomingtonGold.com/?link=2005winners
Printer Friendly Version