2013 Awards

Pursuant to Bloomington Gold’s Certification Guidelines, the following are only the 2013 owners who participated in the awards ceremony and is not the entire judging field.

Certification & Benchmark

 

First Last City State Year Award
53-55          
Sharon & Gary Mortimer Cincinnati OH 1954 Gold
56-57          
Dave  Goss Terre Haute IN 1957 Gold
Joe Kasprzyk Jacksonville IL 1957 Gold
Davis Nelsen North Barrington IL 1957 Gold
J.C. O'Steen Tallahassee FL 1957 Gold
58-60          
Larry Gerig Fort Wayne IN 1958 Gold
Larry Gerig Fort Wayne IN 1958 Gold
Jerry Cosler Lebanon IN 1960 Gold
Mark Davis Barboursville WV 1960 Silver
Jerry Garrett Chandler IN 1960 Bronze
Larry Gerig Fort Wayne IN 1960 Gold
Kurt Steidley Knob Noster MO 1960 Silver
61-62          
Donald Ghareeb Vestavia Hills AL 1962 Gold
Douglas D. Myers Jacksonville FL 1962 Gold
David Thomas West Paducah KY 1962 Gold
63-64          
Everett Brewer Ozark MO 1963 Gold
Philip Castaldo Smithtown NY 1963 Gold
Gene Castrovillo Stoystown PA 1963 Gold
James Genovese Akron OH 1963 Gold
Frank Gilchrist Houston TX 1963 Gold
Michael Harling Dallas TX 1963 Gold
William Mehrkens Rockville Centre NY 1963 Gold
Terry Michaelis Napoleon OH 1963 Gold, Benchmark
Terry Michaelis Napoleon OH 1963 Gold, Benchmark
Christopher L. Piscitello Dallas TX 1963 Gold
Vincent Tortorella Houston TX 1963 Silver
Thomas Walther Kenosha WI 1963 Gold
Keith Busse Fort Wayne IN 1964 Gold
65          
Jay Kirn Perryville MO 1965 Silver
Mark Ottmer St Clair MO 1965 Gold
Lawrence Sachs Scarsdale NY 1965 Gold, Benchmark
66          
Richard H Hoover Yorkville IL 1966 Gold
Tom James Cincinnati OH 1966 Gold
Irwin Kroiz Ambler PA 1966 Gold
Matt Lewis Piqua OH 1966 Gold
David Muscarella Hinsdale   1966 Gold
Greg Thompson Shawnee Mission KS 1966 Gold
Joseph Verillo Clifton Park NY 1966 Gold
Dan Wells Huntington WV 1966 Gold
67          
Ron Akin Dallas TX 1967 Silver
Michael Barrett Brainerd MN 1967 Gold
Richard Bono West Seneca NY 1967 Gold
Keith Burmeister Maumee OH 1967 Gold
Frank Cardaci Boca Raton FL 1967 Gold
Frank Cardaci Boca Raton FL 1967 Gold
Jeffrey Cook Bellevue OH 1967 Gold
Carl Everett Lakeway TX 1967 Silver
Lynn Haas Ft. Myers FL 1967 Gold
Rich Haydinger Moorestown NJ 1967 Gold
Dan Kiehl Mulberry FL 1967 Gold
Keith Mander Honey Creek IA 1967 Gold
Terry Michaelis Napoleon OH 1967 Gold, Benchmark
Mike Pelusi Iron Station NC 1967 Silver
Bruce Post Cincinnati OH 1967 Silver
Bruce Post Cincinnati OH 1967 Gold
Lynda Rettick Bloomington IL 1967 Gold
Gary  Runyon Noblesville IN 1967 Gold
Lawrence Sachs Scarsdale NY 1967 Gold
Lawrence Sachs Scarsdale NY 1967 Gold
Lawrence Sachs Scarsdale NY 1967 Gold
Joseph Verillo Clifton Park NY 1967 Gold
68-69          
Ralph Collins Graysville PA 1968 Bronze
Dave Perry Poland OH 1968 Gold
James Anderson East Dundee IL 1969 Gold
Richard Ankenbrandt Oregon OH 1969 Gold
Scott Jones Pine Bluff AR 1969 Gold
Rick Nuckolls Wichita KS 1969 Silver
Bruce Perrone Pittsburgh PA 1969 Silver
Bobby Shepherd Rochester IN 1969 Gold
70-72          
Edward Foss Roanoke IN 1971 Gold
Terry Michaelis Napoleon OH 1971 Silver
Thomas Bulluck Rocky Mount NC 1972 Gold, Benchmark
Mark And Connie  Leake Lexington IL 1972 Silver
73-77          
Norman A. Norton Basking Ridge NJ 1973 Gold
Michael Schultheis Teutopolis IL 1974 Silver
Hernan Zapata Coral Groves FL 1974 Gold
Keith Busse Fort Wayne IN 1975 Silver
78-82          
LaVelle Hunt Dalton City IL 1978 Gold, Benchmark
Robert D. Werner Batesville IN 1981 Gold, Benchmark
Skip Besnard Baton Rouge LA 1982 Gold, Benchmark
Timothy Calahan Greenwood Village CO 1982 Gold, Benchmark
84-96          
Randy Spotswood Columbia MO 1987 Silver
Rick Seymour Garden City ID 1988 Gold, Benchmark
Thomas Burns Sterling Heights MI 1993 Gold, Benchmark
Keith Busse Fort Wayne IN 1993 Gold
Richard Foster New Castle IN 1993 Gold, Benchmark
Richard Foster New Castle IN 1993 Gold, Benchmark
John Malmquist Madison WI 1993 Gold, Benchmark
97-13          
Brian Murray Romeo MI 2003 Gold
           

Survivor

 

First Last City State Year Award
Survivor 53-62        
Mark Davis Barboursville WV 1960 Survivor
Jerry Garrett Chandler IN 1960 Survivor
Survivor 63-67        
Roger Gress Grand Rapids MI 1963 Survivor
Terry Michaelis Napoleon OH 1963 Survivor
Terry Michaelis Napoleon OH 1963 Survivor
Neil Nutwell Pomfret MD 1963 Survivor
Al Wagner Delafield WI 1963 Survivor
Michael Hill Oxford MS 1965 Survivor Participant
James Paine Moon Township PA 1965 Survivor Participant
Lawrence Sachs Scarsdale NY 1965 Survivor
Otto Wimpffen Gurnee IL 1965 Survivor
David Gettemy Enon Valley PA 1966 Survivor Participant
Richard H Hoover Yorkville IL 1966 Gold, Survivor Participant
Matt Lewis Piqua OH 1966 Survivor
Bruce Maser Tampa FL 1966 Survivor
Dan Wells Huntington WV 1966 Survivor
Gary Detweiler Lincoln NE 1967 Survivor
GAry A Dewulf Edwardsburg MI 1967 Survivor
Carl Everett Lakeway TX 1967 Survivor
Terry Michaelis Napoleon OH 1967 Survivor
Bruce Post Cincinnati OH 1967 Survivor
Joseph Verillo Clifton Park NY 1967 Survivor
Survivor 68-72        
Scott Krueger Saint Clair Shores MI 1968 Survivor Participant
Tom Ross Rochelle IL 1969 Survivor
Stuart Miller Clinton OH 1970 Survivor
Jack Gillette Lake George NY 1971 Survivor
Thomas Bulluck Rocky Mount NC 1972 Survivor
Mark And Connie  Leake Lexington IL 1972 Survivor
Survivor 73-82        
Hernan Zapata Coral Groves FL 1974 Survivor
LaVelle Hunt Dalton City IL 1978 Survivor
Robert D. Werner Batesville IN 1981 Survivor
Skip Besnard Baton Rouge LA 1982 Survivor
Timothy Calahan Greenwood Village CO 1982 Survivor
Survivor 83-93        
Rick Seymour Garden City ID 1988 Survivor
Roy Wilson Port Perry   1988 Survivor
Thomas Burns Sterling Heights MI 1993 Survivor
Lou Dubowicz Mooresville NC 1993 Survivor
Richard Foster New Castle IN 1993 Survivor
Richard Foster New Castle IN 1993 Survivor
John Malmquist Madison WI 1993 Survivor